Simple Tags 2.3 - en to fr_FR translation catalogue (294 entries)

en: Your PHP version is too old, please upgrade to a newer version. Your version is %s, Simple Tags requires %s. Remove the plugin from WordPress plugins directory with FTP client.
fr_FR: Votre version de PHP est trop ancienne, merci de faire la mise à jour vers une version plus récente. Votre version est %s, Simple Tags nécessite %s

en: Separate tags with commas
fr_FR: Séparé avec une virgule

en: Simple Terms: Auto Terms
fr_FR: Simple Tags: Auto Termes

en: Auto Terms
fr_FR: Auto Termes

en: Auto terms options updated !
fr_FR: Les options d'auto termes sont mise à jour !

en: Overview
fr_FR: Aperçu

en: The bulb are lit when the association taxonomy and custom post type have the classification automatic activated. Otherwise, the bulb is off.
fr_FR: L'ampoule est allumé lorsque l'association entre la taxinomie et le type de contenu a la classification automatique activé. Sinon, l'ampoule est éteinte.

en: Custom types / Taxonomies
fr_FR: Types de contenu / Taxinomies

en: Context configured & actived.
fr_FR: Contexte configuré & activé.

en: Context unconfigured.
fr_FR: Contexte non configuré.

en: Auto Terms for %s and %s
fr_FR: Classification automatique pour le type de contenu %s et la taxinomie %s

en: Auto terms list
fr_FR: Liste des auto termes

en: This feature allows Wordpress to look into post content and title for specified terms when saving posts. If your post content or title contains the word "WordPress" and you have "wordpress" in auto terms list, Simple Tags will add automatically "wordpress" as term for this post.
fr_FR: Cette fonctionnalité autorise WordPress à regarder le contenu et le titre des articles afin d'y trouver des termes spécifiques lors de la sauvegarde des articles. Si le contenu ou le titre de l'article contient le mot "WordPress" et que la liste auto tags contient le mot "wordpress", Simple Tags ajoutera automatiquement "wordpress" comme terme de l'article.

en: Active Auto Tags.
fr_FR: Activer les auto tags.

en: Terms database
fr_FR: Base de données des termes

en: Use also local terms database with auto terms. (Warning, this option can increases the CPU consumption a lot if you have many terms)
fr_FR: Utiliser également la base de termes locale pour la fonction de tag automatique. (Attention, cette option peut augmenter la consommation CPU de façon importante si vous possédez beaucoup de termes)

en: Target
fr_FR: Cible

en: Autotag only posts without terms.
fr_FR: Tagger automatiquement et uniquement les articles sans mots clefs.

en: Whole Word ?
fr_FR: Mot entier ?

en: Autotag only a post when terms finded in the content are a the same name. (whole word only)
fr_FR: Autoclassifier uniquement les contenus lorsque les termes trouvés dans le contenu correspondent exactement. (uniquement les mots entiers)

en: Keywords list
fr_FR: Liste des tags

en: Separated with a comma
fr_FR: Séparé avec une virgule

en: Update options &raquo;
fr_FR: Mettre à jour les options &raquo;

en: Auto terms old content
fr_FR: Classifie automatiquement le contenu existant

en: Simple Tags can also tag all existing contents of your blog. This feature use auto terms list above-mentioned.
fr_FR: Simple Tags permet également de tagger automatiquement tout le contenu de votre blog. Cette fonctionnalité utilise la liste des termes mentionnés ci-dessus.

en: Auto terms all content &raquo;
fr_FR: Classifier automatiquement tout le contenu &raquo;

en: If your browser doesn't start loading the next page automatically click this link:
fr_FR: Si votre navigateur ne lance pas automatiquement la page suivante, cliquer sur ce lien:

en: Next content
fr_FR: Contenu suivant

en: All done! %s terms added.
fr_FR: Terminé ! %s terme(s) ajouté(s).

en: Visit the <a href="https://wordpress.org/plugins/simple-tags">plugin's homepage</a> for further details. If you find a bug, or have a fantastic idea for this plugin, <a href="https://wordpress.org/support/plugin/simple-tags/#new-topic-0">ask me</a> !
fr_FR: Visitez le <a href="https://wordpress.org/plugins/simple-tags">site internet du plugin</a> pour davantage d'informations. Si vous trouvez un bug, ou avez une idée fantastique pour ce plugin, <a href="https://wordpress.org/support/plugin/simple-tags/#new-topic-0">contactez-moi</a> !

en: Display click tags
fr_FR: Afficher les Clic Tags

en: Hide click tags
fr_FR: Cache les tags

en: No terms in your WordPress database.
fr_FR: Aucun terme dans la base de données de WordPress.

en: No results from your WordPress database.
fr_FR: Aucun résultat depuis la base de données de WordPress.

en: Simple Terms: Manage Terms
fr_FR: Simple Tags: Gestion des termes

en: Manage Terms
fr_FR: Gestion des termes

en: Security problem. Try again. If this problem persist, contact <a href="https://wordpress.org/support/plugin/simple-tags/#new-topic-0">plugin author</a>.
fr_FR: Problème de sécurité. Merci de réessayer. Si le problème persiste, contacter <a href="https://wordpress.org/support/plugin/simple-tags/#new-topic-0">l'auteur du plugin</a>.

en: Missing valid taxonomy for work... Try again. If this problem persist, contact <a href="https://wordpress.org/support/plugin/simple-tags/#new-topic-0">plugin author</a>.
fr_FR: Pas de taxinomie valide pour fonctionner. Merci de réessayer. Si le problème persiste, contacter <a href="https://wordpress.org/support/plugin/simple-tags/#new-topic-0">l'auteur du plugin</a>.

en: Simple Tags: Manage Terms
fr_FR: Simple Tags: Gestion des termes

en: Click terms list:
fr_FR: Liste des termes clickables

en: Least used
fr_FR: Moins utilisé

en: Most popular
fr_FR: Plus populaire

en: Alphabetical (default)
fr_FR: Alphabétique (défaut)

en: Inverse Alphabetical
fr_FR: Inverse de l'ordre alphabétique

en: Random
fr_FR: Aléatoire

en: Sort
fr_FR: Tri

en: Rename/Merge Terms
fr_FR: Renommer/Fusionner des termes

en: Enter the term to rename and its new value. You can use this feature to merge terms too. Click "Rename" and all posts which use this term will be updated.
fr_FR: Entrer le terme à renommer et sa nouvelle valeur.  Vous pouvez également utiliser cette fonction pour fusionner des termes. <br />Cliquer sur "Renommer" et tous les articles utilisant ce ou ces terme(s) seront mis à jour.

en: You can specify multiple terms to rename by separating them with commas.
fr_FR: Vous pouvez spécifier plusieurs termes à renommer en les séparant avec des virgules.

en: Term(s) to rename:
fr_FR: Terme(s) à renommer :

en: New term name(s):
fr_FR: Nom des nouveaux termes :

en: Rename
fr_FR: Renommer

en: Delete Terms
fr_FR: Effacer les termes

en: Enter the name of terms to delete. Terms will be removed from all posts.
fr_FR: Entrer le nom des termes à supprimer. Ces termes seront supprimés pour tous les articles/pages.

en: You can specify multiple terms to delete by separating them with commas
fr_FR: Vous pouvez spécifier plusieurs termes à supprimer en les séparant avec des virgules

en: Term(s) to delete:
fr_FR: Terme(s) à effacer:

en: Delete
fr_FR: Effacer

en: Add Terms
fr_FR: Ajouter des termes

en: This feature lets you add one or more new terms to all posts which match any of the terms given.
fr_FR: Cette fonctionnalité vous permet d'ajouter un ou plusieurs termes à tous vos articles à partir d'une recherche sur un ou plusieurs termes(s) défini(s).

en: You can specify multiple terms to add by separating them with commas.  If you want the term(s) to be added to all posts, then don't specify any terms to match.
fr_FR: Vous pouvez spécifier plusieurs termes à ajouter en les séparant avec des virgules. Si vous souhaitez ajouter ce ou ces termes à tous les articles, vous n'avez pas besoin d'entrer de termes à rechercher.

en: Term(s) to match:
fr_FR: Terme(s) à rechercher :

en: Term(s) to add:
fr_FR: Terme(s) à ajouter :

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Remove rarely used terms
fr_FR: Supprimer les termes rarement utilisés

en: This feature allows you to remove rarely used terms.
fr_FR: Cette fonction vous permet de supprimer les termes rarement utilisés.

en: You can specify the number below which will be removed terms. If you put 5, all terms with a counter inferior to 5 will be deleted. The terms with a counter equal to 5 is keep.
fr_FR: Vous pouvez spécifier le nombre en-dessous duquel seront supprimés les termes. Si vous mettez 5, tous les termes avec un compteur inférieur à 5 seront supprimés. Les termes avec un compteur égal à 5 ​​seront gardés.

en: Numbers minimum:
fr_FR: Nombres minimum :

en: Delete rarely used
fr_FR: Effacer les termes rarement utilisés

en: Technical informations
fr_FR: Informations techniques

en: Renaming
fr_FR: Renommer

en: Simple Tags don't use the same method as WordPress for rename a term. For example, in WordPress you have 2 terms : "Blogging" and "Bloging". When you want edit the term "Bloging" for rename it on "Blogging", WordPress will keep the two terms with the same name but with a different slug. <br />With Simple Tags, when you edit "Bloging" for "Blogging", Simple Tags merge posts filled with "Bloging" to "Blogging" and it delete the term "Bloging". Another logic ;)
fr_FR: Simple Tags n'utilise pas la même méthode que WordPress pour renommer un terme. Par exemple, dans WordPress vous posséder 2 mots clefs : "Blogging" et "Bloging". Lorsque vous éditez le mot clef "Bloging" pour le renommer en "Blogging", WordPress conservera les 2 termes avec le même nom mais un slug différent. <br />Avec Simple Tags, lorsque vous éditez le mot clef "Bloging" pour "Blogging", le plugin déplace les articles classés avec "Bloging" dans le terme "Blogging", et ensuite il efface le terme "Bloging". Une autre logique ;)

en: No new term specified!
fr_FR: Aucun nouveau terme spécifié!

en: No new/old valid term specified!
fr_FR: Aucun ancien ou nouveau terme spécifié!

en: No term renamed.
fr_FR: Aucun terme renommé.

en: Renamed term(s) &laquo;%1$s&raquo; to &laquo;%2$s&raquo;
fr_FR: Le(s) terme(s) &laquo;%1$s&raquo; a (ont) été renommé(s) en &laquo;%2$s&raquo;

en: No valid new term.
fr_FR: Aucun nouveau terme valide.

en: No objects found for specified old terms.
fr_FR: Aucun objets (article/page) trouvé pour les anciens terme spécifiés.

en: No term merged.
fr_FR: Aucun terme fusionné.

en: Merge term(s) &laquo;%1$s&raquo; to &laquo;%2$s&raquo;. %3$s objects edited.
fr_FR: Fusionner les terme(s) &laquo;%1$s&raquo; en &laquo;%2$s&raquo;. %3$s objet(s) édité(s).

en: Error. No enough terms for rename. Too for merge. Choose !
fr_FR: Erreur. Pas assez de terme pour renommer. Trop pour fusionner. Choisissez !

en: No term specified!
fr_FR: Aucun terme spécifié!

en: No term deleted.
fr_FR: Aucun terme effacé.

en: %1s term(s) deleted.
fr_FR: %1s terme(s) effacé(s).

en: No new term(s) specified!
fr_FR: Aucun nouveau terme(s) spécifié!

en: No term added.
fr_FR: Aucun terme ajouté.

en: Term(s) added to %1s post(s).
fr_FR: Terme(s) ajouté(s) à %1s article(s).

en: Simple Terms: Mass Edit Terms
fr_FR: Simple Tags: Edition en masse de termes

en: Mass Edit Terms
fr_FR: Edition en masse de termes

en: %1$s %2$s(s) terms updated with success !
fr_FR: Les termes de %1$s %2$s(s) ont été mis à jour avec succès !

en: Mass edit terms
fr_FR: Edition en masse de termes

en: All
fr_FR: Tous

en: Search
fr_FR: Chercher

en: Show all dates
fr_FR: Afficher toutes les dates

en: Quantity&hellip;
fr_FR: Quantité&hellip;

en: Filter
fr_FR: Filtrer

en: Post title
fr_FR: Titre de l'article

en: Terms : %s
fr_FR: Termes : %s

en: Edit
fr_FR: Editer

en: Update all &raquo;
fr_FR: Tout mettre à jour &raquo;

en: No content to edit.
fr_FR: Pas de contenu à éditer.

en: Published posts
fr_FR: Articles publiés

en: Scheduled posts
fr_FR: Articles programmés

en: Pending posts
fr_FR: Articles en attente

en: Private posts
fr_FR: Articles privés

en: Post tags
fr_FR: Mots clefs de l'article

en: Posts
fr_FR: Articles

en: This custom post type not have taxonomies.
fr_FR: Ce type de contenu ne possède pas de taxinomie.

en: You currently use the custom post type "<span>%s</span>" and the taxonomy "<span>%s</span>"
fr_FR: Vous utilisez actuellement le type de contenu "<span>%s</span>"  et la taxinomie : "<span>%s</span>"

en: Change selection
fr_FR: Modifier la sélection

en: Options saved
fr_FR: Les options ont été sauvegardées.

en: Simple Tags options resetted to default options!
fr_FR: Les options par défaut de Simple Tags ont été restaurées.

en: This feature requires at least 1 tag to work. Begin by adding tags!
fr_FR: Cette fonctionnalité nécéssite au moins 1 mot clef pour fonctionner. Commencez par ajouter des mots clefs !

en: This feature works only with activated JavaScript. Activate it in your Web browser so you can!
fr_FR: Cette fonctionnalité fonctionne uniquement avec le JavaScript activé. Activez-le dans votre navigateur web si vous le pouvez !

en: Auto link
fr_FR: Création automatique de liens

en: Features
fr_FR: Fonctionnalités

en: Meta Keyword
fr_FR: Mots clefs Entête

en: Embedded Tags
fr_FR: Tags embarqués

en: Tags for Current Post
fr_FR: Mots clefs de l'article courant

en: Related Posts
fr_FR: Articles relatifs

en: Related Tags
fr_FR: Mots clefs relatifs

en: Tag cloud
fr_FR: Nuage de mots clefs

en: Simple Tags - Settings
fr_FR: Simple Tags: Options

en: Disable auto tags ?
fr_FR: Désactiver le taggage automatique ?

en: Disable auto links ?
fr_FR: Désactiver la création automatique des liens ?

en: Choose a provider to get suggested tags (local, yahoo or tag the net).
fr_FR: Choisissez une source pour recupérer les tags suggerés (base locale, yahoo ou tag the net).

en: Ajax loading
fr_FR: Chargement Ajax

en: Suggested tags from :
fr_FR: Mots clefs suggérés depuis :

en: Local tags
fr_FR: Mots clefs local

en: Suggested tags
fr_FR: Mots clefs suggérés

en: OpenCalais need an API key to work. You can register on service website to obtain a key and set it on Simple Tags options.
fr_FR: OpenCalais nécssite une clef API pour fonctionner. Vous pouvez vous inscrire sur le site du service pour obtenir une clef, puis fixez la dans les réglages de Simple Tags.

en: No text was sent.
fr_FR: Aucun texte n'a été envoyé.

en: No results from OpenCalais service.
fr_FR: Aucun résultat depuis le service OpenCalais.

en: AlchemyAPI need an API key to work. You can register on service website to obtain a key and set it on Simple Tags options.
fr_FR: AlchemyAPI nécessite une clef API pour fonctionner. Vous pouvez vous inscrire sur le site du service pour obtenir une clef, puis fixez la dans les réglages de Simple Tags.

en: No results from Alchemy API.
fr_FR: Aucun résultat depuis le service Alchemy.

en: Zemanta need an API key to work. You can register on service website to obtain a key and set it on Simple Tags options.
fr_FR: Zemanta nécessite une clef API pour fonctionner. Vous pouvez vous inscrire sur le site du service pour obtenir une clef, puis fixez la dans les réglages de Simple Tags.

en: No results from Zemanta API.
fr_FR: Aucun résultat depuis le service Zemanta.

en: No results from Yahoo! service.
fr_FR: Aucun résultat depuis le service Yahoo!

en: No correspondance between your content and terms from the WordPress database.
fr_FR: Aucun correspondance entre votre contenu et les termes de la base de données de WordPress.

en: Posts tagged with %s
fr_FR: Voir les articles classés avec %s

en: Tags:
fr_FR: Mots clefs:

en: No tag for this post.
fr_FR: Aucun mot clef pour cet article.

en: <h4>Related posts</h4>
fr_FR: <h4>Articles relatifs</h4>

en: No related posts.
fr_FR: Aucun article relatif.

en: There is no excerpt because this is a protected post.
fr_FR: Il n'y a pas d'extrait car ceci est un article protégé.

en: No tags.
fr_FR: Aucun mot clef.

en: <a href="%tag_link%" id="tag-link-%tag_id%" class="st-tags t%tag_scale%" title="%tag_count% topics" %tag_rel% style="%tag_size% %tag_color%">%tag_name%</a>
fr_FR: <a href="%tag_link%" id="tag-link-%tag_id%" class="st-tags t%tag_scale%" title="%tag_count% articles" %tag_rel% style="%tag_size% %tag_color%">%tag_name%</a>

en: <h4>Tag Cloud</h4>
fr_FR: <h4>Nuage de mots clefs</h4>

en: Invalid Taxonomy
fr_FR: Taxinomie invalide.

en: Tag Cloud (Simple Tags)
fr_FR: Nuage de mots clefs (Simple Tags)

en: Your most used tags in cloud format with dynamic color and many options
fr_FR: Vos mots clefs les plus utilisés, au format "nuage" avec couleur dynamique et plein d'autres options

en: Empty field will use default value.
fr_FR: Les champs vides utiliseront la valeur par défaut.

en: Title:
fr_FR: Titre:

en: Max tags to display: (default: 45)
fr_FR: Nombre max de mots clefs à afficher: (défaut: 45)

en: Order by for DB selection tags:
fr_FR: Tri lors de la récupération des mots clefs :

en: Name
fr_FR: Nom

en: Slug
fr_FR: Identifiant

en: Term group
fr_FR: Groupe du terme

en: Counter (default)
fr_FR: Compteur (défaut)

en: Order for DB selection tags:
fr_FR: Sens du tri lors de la récupération des mots clefs :

en: DESC (default)
fr_FR: DESC (défaut)

en: Order by for display tags:
fr_FR: Tri des mots clefs affichés :

en: Counter
fr_FR: Compteur

en: Random (default)
fr_FR: Aléatoire (défaut)

en: Order for display tags:
fr_FR: Sens du tri des mots clefs affichés :

en: Font size mini: (default: 8)
fr_FR: Taille minimale (défaut: 8)

en: Font size max: (default: 22)
fr_FR: Taille maximale (défaut: 22)

en: Unit font size:
fr_FR: Unité pour la taille:

en: Point (default)
fr_FR: Point (défaut)

en: Pourcent
fr_FR: Pourcentage

en: Flat (default)
fr_FR: Applati (défaut)

en: List (UL/LI)
fr_FR: Liste (UL/LI)

en: Use auto color cloud:
fr_FR: Utiliser la génération automatique de couleur:

en: Font color mini: (default: #CCCCCC)
fr_FR: Couleur minimale: (defaut: #CCCCCC)

en: Font color max: (default: #000000)
fr_FR: Couleur maximale: (defaut: #000000)

en: Tag link format:
fr_FR: Format des liens des mots clefs:

en: Advanced usage:
fr_FR: Utilisation avancée :

en: What to show
fr_FR: Taxinomie à afficher

en: Auto links tags
fr_FR: Création automatique de liens

en: Example: You have a tag called "WordPress" and your post content contains "wordpress", this feature will replace "wordpress" by a link to "wordpress" tags page. (http://myblog.net/tag/wordpress/)
fr_FR: Exemple: Vous avez un mot clef nommé "WordPress" et le contenu de votre article contient le mot "wordpress", cette fonctionnalité remplacera le mot "wordpress" par un lien "wordpress" pointant sur la page du mot clef. (http://monblog.net/tag/wordpress/)

en: This feature allow to edit terms of any taxonomy for many posts per page.
fr_FR: Cette fonctionnalité permet l'édition de masse des termes de n'importe quelle taxinomie sur plusieurs article à la fois.

en: Click tags feature
fr_FR: Click tags

en: This feature add a link allowing you to display all the tags of your database. Once displayed, you can click over to add tags to post.
fr_FR: Cette fonctionnalité ajoute un lien vous permettant d'afficher tous les tags de votre base de données. Une fois affichés, vous pouvez cliquer sur les tags pour les ajouter à l'article.

en: Autocompletion with old input
fr_FR: Autocomplétion avec l'ancien champ

en: This feature displays a visual help allowing to enter tags more easily. As well add tags is easier than the autocompletion default of WordPress
fr_FR: Cette fonctionnalité vous permet d'afficher une aide visuelle vous facilitant la saisie de tags. Cette méthode est plus facile que l'autocomplétion par défaut de WordPress.

en: Suggested tags feature
fr_FR: Mots clefs suggérés

en: This feature add a box allowing you get suggested tags, by comparing post content and various sources of tags. (Yahoo! Term Extraction API, OpenCalais, Alchemy, Zemanta, Tag The Net, Local DB)
fr_FR: Cette fonctionnalité ajoute une rubrique vous permettant de générer des tags suggerés, en comparant le contenu de l'articles et différentes sources de tags. (Yahoo! Term Extraction API, OpenCalais, Alchemy, Zemanta, Tag The Net, Local DB)

en: Advanced Manage Terms
fr_FR: Gestion avancée des termes

en: This feature allow to edit, merge, delete, add terms for any taxonomy. Please consider the plugin <a href="http://wordpress.org/plugins/term-management-tools/" target="_blank">Term Management Tools</a> if you only need to merge terms.
fr_FR: Cette fonctionnalité permet l'édition, l'ajout, la fusion, la suppression des termes de n'importe quelle taxinomie. Si vous souhaitez uniquement faire des fusions, le plugin <a href="http://wordpress.org/plugins/term-management-tools/" target="_blank">Term Management Tools</a> est une excellente alternative.

en: Related posts by terms
fr_FR: Articles relatifs par les terms

en: This feature allow to display related posts with terms relation. Please consider plugins <a href="http://wordpress.org/plugins/similar-posts/" target="_blank">Similar Posts</a> or <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/yet-another-related-posts-plugin/" target="_blank">Yet Another Related Posts Plugin</a> for better results and performance.
fr_FR: Cette fonctionnalité permet d'afficher des articles relatifs en se basant sur les termes. Pensez à utiliser des plugins performants comme <a href="http://wordpress.org/plugins/similar-posts/" target="_blank">Similar Posts</a> ou <a href="http://wordpress.org/plugins/yet-another-related-posts-plugin/" target="_blank">Yet Another Related Posts Plugin</a>.

en: Auto terms posts
fr_FR: Liste des termes

en: This feature allow to add automatically terms on a post by proceding to a search into content.
fr_FR: Cette fonctionnalité ajoute automatiquement des termes sur les articles en procédant à une recherche dans son contenu.

en: Tags for page
fr_FR: Mots clefs pour les pages

en: This feature allow page post type to be tagged. This option add pages in tags search. Also add tag management in write page.
fr_FR: Cette fonctionnalité permet à vos pages d'être tagées. Cette option ajoute les pages dans les résultats de recherche de tags.  Elle ajoute également les champs des tags lors de la rédaction d'une page.

en: Tag cloud Shortcode
fr_FR: Nuage de mots clefs Shortcode

en: Enabling this will allow Wordpress to look for tag cloud shortcode <code>[st_tag_cloud]</code> or <code>[st-tag-cloud]</code> when displaying posts. WordPress replace this shortcode by a tag cloud.
fr_FR: L'activation de cette option permet à WordPress de regarder dans le contenu des articles à la recherche du marqueur <code>[st_tag_cloud]</code> ou <code>[st-tag-cloud]</code>. S'il existe, il sera automatiquement remplacé par un nuage de tags.

en: By allowing us to track your usage, we can help you better because we will know with whatconfiguration WordPress, whatthemes and what extensions we should perform tests
fr_FR: En nous autorisant à suivre votre utilisation, nous pourrons mieux vous aider car nous saurons avec quelleconfiguration WordPress, quels  thèmes et quelles extensions nous devrions procéder à des tests.

en: Type of old input
fr_FR: Format de l'ancien champ

en: <code>textarea</code> &ndash; Textarea multiline.
fr_FR: <code> textarea </code> &ndash; Champ texte multiligne.

en: <code>input</code> &ndash; Text input, only one line. (default)
fr_FR: <code> input </code> &ndash; Champ texte, une ligne seulement (défaut)

en: Autocompletion Min Chars
fr_FR: Minimum de caractères pour l'autocomplétion

en: You can define how many characters from the autocompletion will be proposed. The default value in Simple Tags 2.0 is 0, prior this version, default parameter was 1.
fr_FR: Vous pouvez définir le nombre de caractères à partir du quel la saisie semi-automatique sera proposée. La valeur par défaut de Simple Tags 2.0 est égale à 0, avant cette version, le paramètre par défaut était fixé à 1.

en: Click tags order
fr_FR: Ordres des click tags

en: <code>count-asc</code> &ndash; Least used.
fr_FR: <code>count-asc</code> &ndash; Les moins utilisés.

en: <code>count-desc</code> &ndash; Most popular.
fr_FR: <code>count-desc</code> &ndash; Les plus populaires.

en: <code>name-asc</code> &ndash; Alphabetical. (default)
fr_FR: <code>name-asc</code> &ndash; Ordre alphabétique. (défaut)

en: <code>name-desc</code> &ndash; Inverse Alphabetical.
fr_FR: <code>name-desc</code> &ndash; Inverse de l'ordre alphabétique.

en: <code>random</code> &ndash; Random.
fr_FR: <code>random</code> &ndash; Aléatoire.

en: OpenCalais API Key
fr_FR: Clef API d'OpenCalais

en: You can create an API key from <a href="https://iamui.thomsonreuters.com/iamui/UI/createUser?app_id=Bold&realm=Bold&realm=Bold&lang=en">service website</a>
fr_FR: Vous pouvez créer une clef API depuis le <a href="https://iamui.thomsonreuters.com/iamui/UI/createUser?app_id=Bold&realm=Bold&realm=Bold&lang=en">site web du service</a>

en: Alchemy API Key
fr_FR: Clef API d'Alchemy

en: You can create an API key from <a href="http://www.alchemyapi.com/">service website</a>
fr_FR: Vous pouvez créer une clef API depuis le <a href="http://www.alchemyapi.com/">site web du service</a>

en: Zemanta API Key
fr_FR: Clef API de Zemanta

en: You can create an API key from <a href="http://developer.zemanta.com/">service website</a>
fr_FR: Vous pouvez créer une clef API depuis le <a href="http://developer.zemanta.com/">site web du service</a>

en: Min usage for auto link tags:
fr_FR: Utilisation minimale pour la création automatique de liens des mots clefs:

en: This parameter allows to fix a minimal value of use of tags. Default: 1.
fr_FR: Ce paramètre permet de fixer une valeur minimale d'utilisation des mots clefs. Défaut: 1.

en: Maximum number of links per article:
fr_FR: Nombre maximum de liens par article :

en: This setting determines the maximum number of links created by article. Default: 10.
fr_FR: Ce paramètre permet de déterminer le nombre maximal de liens de mots clefs créés automatiquement par article. Défaut: 10.

en: Maximum number of links for the same tag:
fr_FR: Nombre maximum de liens pour le même terme :

en: This setting determines the maximum number of links created by article for the same tag. Default: 1.
fr_FR: Ce paramètre permet de déterminer le nombre maximal de liens créé par article pour le même terme. Défaut: 1.

en: Ignore case for auto link feature ?
fr_FR: Ignorer la casse lors de la création automatique de liens des mots clefs ?

en: Example: If you ignore case, auto link feature will replace the word "wordpress" by the tag link "WordPress".
fr_FR: Exemple: Si vous ignorez la casse, la création automatique de liens des mots clefs remplacera le mot "wordpress" par le lien du mot clef "WordPress".

en: Exclude some terms from tag link. For Ads Link subtition, etc.
fr_FR: Exclure des termes depuis les liens automatiques de tags pour permettre l'utilisation de système alternatif (publicité, etc.)

en: Example: If you enter the term "Paris", the auto link tags feature will never replace this term by this link.
fr_FR: Exemple: Si vous entrez le terme "Paris", la fonctionnalité de liens automatiques ne replacera jamais ce mot par un lien.

en: Priority on hook the_content
fr_FR: Priorité sur le crochet the_content

en: For expert, possibility to change the priority of autolinks functions on the_content hook. Useful for fix a conflict with an another plugin. Default: 12.
fr_FR: Pour les experts, vous avez la possibilités de modifier la priorité d'execution de la fonction de création automatique de liens sur les tags. Cela peut pratique pour résoudre des conflits avec d'autre plugin. Défaut : 12

en: Which difference between <strong>&#8216;Order tags selection&#8217;</strong> and <strong>&#8216;Order tags display&#8217;</strong> ?<br />
fr_FR: Quelle est la différence entre <strong>&#8216;Ordre de sélection des mots clefs&#8217;</strong> et <strong>&#8216;Ordre d'affichage des mots clefs&#8217;</strong> ?<br />

en: <strong>&#8216;Order tags selection&#8217;</strong> is the first step during tag's cloud generation, corresponding to collect tags.
fr_FR: <strong>&#8216;Ordre de sélection des mots clefs&#8217;</strong> est la première étape de la génération du nuage de mots clefs, elle correspond à la récupération des mots clefs.

en: <strong>&#8216;Order tags display&#8217;</strong> is the second. Once tags choosen, you can reorder them before display.
fr_FR: <strong>&#8216;Ordre d'affichage des mots clefs&#8217;</strong> est la seconde étape. Une fois les mots clefs récupérés, vous pouvez les réordonner avant l'affichage.

en: <strong>Example:</strong> You want display randomly the 100 tags most popular.<br />
fr_FR: <strong>Exemple:</strong> Vous voulez afficher aléatoirement les 100 mots clefs les plus populaires.<br />

en: You must set &#8216;Order tags selection&#8217; to <strong>count-desc</strong> for retrieve the 100 tags most popular and &#8216;Order tags display&#8217; to <strong>random</strong> for randomize cloud.
fr_FR: Vous devez fixer l'option &#8216;Ordre de sélection des mots clefs&#8217; sur <strong>count-desc</strong> pour récupérer les 100 mots clefs les plus utilisés. Fixer ensuite l'option &#8216;Ordre d'affichage des mots clefs&#8217; sur <strong>random</strong> pour mélanger le nuage.

en: Order by for tags selection:
fr_FR: Sens du tri lors de la récupération des mots clefs :

en: <code>count</code> &ndash; Counter. (default)
fr_FR: <code>count</code> &ndash; Compteur. (défaut)

en: <code>name</code> &ndash; Name.
fr_FR: <code>name</code> &ndash; Nom.

en: Order tags selection:
fr_FR: Ordre de sélection des mots clefs

en: <code>asc</code> &ndash; Ascending.
fr_FR: <code>asc</code> &ndash; Ascendant

en: <code>desc</code> &ndash; Descending.
fr_FR: <code>desc</code> &ndash; Descendant.

en: Order by for tags display:
fr_FR: Tri des mots clefs affichés :

en: <code>count</code> &ndash; Counter.
fr_FR: <code>count</code> &ndash; Compteur.

en: <code>random</code> &ndash; Random. (default)
fr_FR: <code>random</code> &ndash; Aléatoire. (défaut)

en: Order tags display:
fr_FR: Ordre d'affichage des mots clefs :

en: Tags cloud type format:
fr_FR: Format du nuage de mots clefs:

en: <code>list</code> &ndash; Display a formatted list (ul/li).
fr_FR: <code>list</code> &ndash; Affiche une liste formatée (ul/li).

en: <code>flat</code> &ndash; Display inline (no list, just a div)
fr_FR: <code>flat</code> &ndash; Afficher en ligne (pas de liste, juste un balise div)

en: You can find markers and explanations <a href="https://github.com/WebFactoryLtd/simple-tags/wiki/Theme-functions-Integration">in the online documentation.</a>
fr_FR: Vous pouvez trouver les marqueurs et les explications <a href="https://github.com/WebFactoryLtd/simple-tags/wiki/Theme-functions-Integration">sur la documentation en ligne.</a>

en: Maximum number of tags to display: (default: 45)
fr_FR: Nombre max de mots clefs à afficher: (défaut: 45)

en: Enter the text to show when there is no tag:
fr_FR: Entrer le texte à afficher lorsqu'il n'y a pas de mot clef :

en: Enter the positioned title before the list, leave blank for no title:
fr_FR: Entrer le titre positionné avant la liste, laisser vide, pour ne rien afficher:

en: Most popular color:
fr_FR: Couleur des mots clefs les plus populaires

en: The colours are hexadecimal colours,  and need to have the full six digits (#eee is the shorthand version of #eeeeee).
fr_FR: Les couleurs sont représentées par leur code hexadécimal, et nécessite 6 caractères. (ex. #eee est la version raccourcie de #eeeeee).

en: Least popular color:
fr_FR: Couleur des mots clefs les moins utilisés

en: Most popular font size:
fr_FR: Taille pour les mots clefs les plus populaires

en: The two font sizes are the size of the largest and smallest tags.
fr_FR: Les 2 tailles de polices représentent la taille maximale et minimale des mots clefs.

en: Least popular font size:
fr_FR: Taille pour les mots clefs les moins utilisés

en: The units to display the font sizes with, on tag clouds:
fr_FR: Unité à utiliser pour la taille des polices dans le nuage de mots clefs:

en: The font size units option determines the units that the two font sizes use.
fr_FR: Cette option détermine l'unité à utiliser pour la taille des mots clefs dans le nuage.

en: <strong>Advanced usage</strong>:
fr_FR: <strong>Utilisation avancée</strong>:

en: You can use the same syntax as <code>st_tag_cloud()</code> public static function to customize display. See <a href="https://github.com/WebFactoryLtd/simple-tags/wiki/Theme-functions-Integration">documentation</a> for more details.
fr_FR: Vous pouvez utiliser la même syntaxe que la fonction <code>st_tag_cloud()</code> pour personnaliser l'affichage. Consulter la <a href="https://github.com/WebFactoryLtd/simple-tags/wiki/Theme-functions-Integration">documentation</a> pour plus d'informations.

en: Automatically display tags list into feeds
fr_FR: Ajouter automatiquement les mots clefs de l'article dans le flux RSS

en: Automatically display tags list into post content:
fr_FR: Ajouter automatiquement la liste des mots clefs dans le contenu des articles

en: <code>no</code> &ndash; Nowhere (default)
fr_FR: <code>no</code> &ndash; Nulle part (défaut)

en: <code>all</code> &ndash; On your blog and feeds.
fr_FR: <code>all</code> &ndash; Dans le blog et les flux RSS.

en: <code>blogonly</code> &ndash; Only on your blog.
fr_FR: <code>blogonly</code> &ndash; Seulement dans le blog.

en: <code>homeonly</code> &ndash; Only on your home page.
fr_FR: <code>homeonly</code> &ndash; Seulement sur la page d'accueil du blog.

en: <code>singularonly</code> &ndash; Only on your singular view (single & page).
fr_FR: <code>singularonly</code> &ndash; Seulement sur une vue détaillée (page ou article).

en: <code>singleonly</code> &ndash; Only on your single view.
fr_FR: <code>singleonly</code> &ndash; Seulement sur une vue détaillée d'article.

en: <code>pageonly</code> &ndash; Only on your page view.
fr_FR: <code>pageonly</code> &ndash; Seulement sur une vue détaillée de page.

en: Post tag separator string:
fr_FR: Séparateur entre les mots clefs:

en: Text to display before tags list:
fr_FR: Texte à afficher avant la liste de mots clefs:

en: Text to display after tags list:
fr_FR: Texte à afficher après la liste de mots clefs:

en: Max tags display:
fr_FR: Nombre max de mot clef à afficher:

en: You must set zero (0) for display all tags.
fr_FR: Vous devez mettre zéro (0) pour afficher tous les mots clefs.

en: Include categories in result ?
fr_FR: Inclure les catégories dans le resultat ?

en: Text to display if no tags found:
fr_FR: Texte à afficher si aucun mot clef n'a été trouvé:

en: You can use the same syntax as <code>st_the_tags()</code> public static function to customize display. See <a href="https://github.com/WebFactoryLtd/simple-tags/wiki/Theme-functions-Integration">documentation</a> for more details.
fr_FR: Vous pouvez utiliser la même syntaxe que la fonction <code>st_the_tags()</code> pour personnaliser l'affichage. Consulter la <a href="https://github.com/WebFactoryLtd/simple-tags/wiki/Theme-functions-Integration">documentation</a> pour plus d'informations.

en: Taxonomy:
fr_FR: Taxinomie :

en: By default, related posts work with post tags, but you can use a custom taxonomy. Default value : post_tag
fr_FR: Par défaut, les articles relatifs fonctionnent avec les mots clefs, mais vous pouvez utiliser une taxinomie personnalisé. Valeur par défaut : post_tag

en: Automatically display related posts into feeds
fr_FR: Ajouter automatiquement les articles relatifs dans le flux RSS

en: Automatically display related posts into post content
fr_FR: Ajouter automatiquement les articles relatifs dans le contenu des articles

en: Related Posts Order:
fr_FR: Ordre des articles relatifs:

en: <code>date-asc</code> &ndash; Older Entries.
fr_FR: <code>date-asc</code> &ndash; Plus anciens.

en: <code>date-desc</code> &ndash; Newer Entries.
fr_FR: <code>date-desc</code> &ndash; Plus récents.

en: <code>count-asc</code> &ndash; Least common tags between posts
fr_FR: <code>count-asc</code> &ndash; Le moins de mots clefs en commun entre 2 articles.

en: <code>count-desc</code> &ndash; Most common tags between posts (default)
fr_FR: <code>count-desc</code> &ndash; Le plus de mots clefs en commun entre 2 articles. (défaut)

en: <code>name-asc</code> &ndash; Alphabetical.
fr_FR: <code>name-asc</code> &ndash; Ordre alphabétique.

en: Post link format:
fr_FR: Format des liens des articles:

en: Maximum number of related posts to display: (default: 5)
fr_FR: Nombre max d'articles relatifs à afficher: (defaut: 5)

en: Enter the text to show when there is no related post:
fr_FR: Entrer le texte à afficher lorsqu'il n'y a pas d'articles relatifs:

en: You can use the same syntax as <code>st_related_posts()</code>public static function to customize display. See <a href="https://github.com/WebFactoryLtd/simple-tags/wiki/Theme-functions-Integration">documentation</a> for more details.
fr_FR: Vous pouvez utiliser la même syntaxe que la fonction <code>st_related_posts()</code> pour personnaliser l'affichage. Consulter la <a href="https://github.com/WebFactoryLtd/simple-tags/wiki/Theme-functions-Integration">documentation</a> pour plus d'informations.

en: This feature has been removed from Simple Tags because it is not relevant enough and there are better plugins like<br />
fr_FR: Cette fonctionnalité a été supprimée de Simple Tags car elle n'est plus pertinente et d'autres plugins font mieux ce travail comme<br />

en: No tags for this post.
fr_FR: Aucun mot clef pour cet article.

en: Visit the <a href="https://wordpress.org/plugins/simple-tags">plugin's homepage</a> for further details. If you find a bug, or have a fantastic idea for this plugin, <a href="https://wordpress.org/support/plugin/simple-tags/#new-topic-0">ask me</a> !
fr_FR: Visitez le <a href="https://wordpress.org/plugins/simple-tags">site internet du plugin</a> pour davantage d'informations. Si vous trouvez un bug, ou avez une idée fantastique pour ce plugin, <a href="https://wordpress.org/support/plugin/simple-tags/#new-topic-0">contactez-moi</a> !

en: Do you really want to restore the default options?
fr_FR: Êtes-vous sur de vouloir restaurer les options par défaut?

en: Reset Options
fr_FR: Restaurer les options par défaut
